Korona Virüse Karşı Ev Temizliği


Tekoğlu Halı Yıkama

Çin’in vuhan kentinden Dünya ya yayılan Korona (Covid-19) virüsü binlerce can aldı. Ülkemizde de görülen bu ölümcül virüs için, Dünya’da geniş çaplı önlemler alındı. Tedbirler kapsamında birçok ülke ohal ilan etmiş durumda.

Türkiye’de virüs görüldükten sonra önlemler önemli ölçüde arttı.

 • Okullar 30 Nisan’a kadar tatil edildi.
 • Sosyal aktiviteler süresiz tatil edildi.
 • Bütün branşlarda spor müsabakaları tatil edildi.
 • Bütün yurtdışı uçuşlar tatil edildi.
 • Adli mahkemeler tatil edildi.
 • Düğün, nişan, asker uğurlama gibi kalabalık aktiviteler yasaklandı.
 • 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olanların dışarı çıkmaları yasaklandı.
 • Cemaatle birlikte toplu şekilde namaz kılmak yasaklandı.
 • Cenaze törenleri, taziye ve mevlit gibi toplu uygulamalar yasaklandı.
 • AVM’ler kapatıldı.
 • Sinema, Tiyatro ve toplantılar yasaklandı.
 • Yolcu otobüslerinde taşıma kapasitesi %50 azaltıldı.
 • Yurtdışı ve umreden gelenler için 14 gün karantina kararı alındı.
 • Karantinaya uymayanlar hakkında yasal işlem yapılması kararlaştırıldı.

  T.C. Sağlık Bakanlığı evde yapılması gerekenler hakkında aşağıdaki bilgileri tavsiye ediyor.

  1. Ziyaretçi kabul etmeyin.

  2. Mümkünse ayrı bir oda da kalın.

  3. Odanızı sık sık havalandırın.

  4. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın.

  5. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın

  6. Ayrı tuvalet veya banyo yoksa bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanımdan sonra temizleyin.

  7. Sık sık el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın ve alkollü el antiseptiği ile ovalayın.)

  Tekoğlu Halı Yıkama
  Tekoğlu Halı Yıkama

  Yapılan araştırmalara göre virüs 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan kişilerde ölümcül etkiye sahip olurken bazı vakalarda belirti bile göstermiyor ve bu özelliği ile gizemli virüsde deniliyor.

  Son verilere göre İtalya ve İspanya’daki ölüm vakaları Çin’deki ölüm oranlarını geçmiş durumda, özellikle İtalya ve İspanya’da durum çok kritik ve önlenemez bir hal almış durumda.

  Son araştırmaların ortaya çıkardığı bir başka veri ise neredeyse ölüm oranı gerçekleşmeyen gençlerin psikolojik yaklaşımları her birini bir süper taşıyıcı olarak büyük bir tehlike haline getirmesidir.

  Bilinmesi gerekir ki Korona Virüs (Covid-19) çok hızlı yayılan tehlikeli bir hastalık olması nedeniyle yetkililerin verdiği tavsiyelere harfiyen uyulması gerekliliğidir.

  Herkes kendi ohalini ilan edip kendisini ve sevdiklerini koruma altına almakla yükümlüdür. Bu son derece kritik bir yöntemdir. Çünkü, hızla yayılan bu virüsü, temas ettiğiniz herkese bulaştırabilirsiniz.

  Virüs kontrol altına alınamadığı takdirde tüm sağlık sistemi İtalya ve İspanya örneklerinde olduğu gibi bir anda çökebilir ve hastaneler yetersiz kalarak pandemiyle mücadelede yetersiz kalabilir. Bu durum çok büyük bir panik ortamına neden olurken sonuçlarıda bir o kadar ağır olabilir.

  Tekoğlu Halı Yıkama

  Bu yüzden #EvdeHayatVar sloganı ile toplumsal bilinç amaçlanmaktadır. Sizde başta sevdikleriniz ve ülkemizin bu pandemiden kurtulması, en az hasarla atlatılması için lütfen evinizde kalın.

  Servisimiz ev temizliğinin koronavirüsle mücadelede önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyor. Lütfen tüm uygulamaları dikkatle ve önemle uygulayınız.

  Dr. Mehmet Öz’den Korona Virüse Karşı Ev Temizliği Tavsiyeleri

  Evde öncelikli olarak temiz tutmamız gereken yerler:

  Bulaşık Süngeri

  Hergün çamaşır suyunda bekletin, sık sık değiştirin.

  Çamaşır ve Bulaşık Makinaları

  haftada 1 kez, 1 bardak çamaşır suyu ile makineyi boş olarak yıkayın.

  Lavabo ve Klozetler

  Hergün deterjanla temizleyin.

  Elektronik Cihazlar

  Bilgisayar, televizyon ve kumandaları, tabletler ve telefonlar, bunları temiz tutmazsanız durum kötü demektir. Onun için ellerinizle dokunmadan, sık sık temiz bir bezle silin.

  Kapı – Dolap ve Pencere Kolları

  Günde en az iki kez temiz bir bez ile silin ve eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa arabanızıda unutmayın. Direksiyon, vites kolu, el freni, pencere düğme veya kolları, dikiz aynasını araca her bindiğinizde dezenfekte edin.

  -Aslında biz Türk’lerin kolonya alışkanlığımız var. Kültürel olarak her evde kolonya ikram edilir. Arabanızda, çantanızda her bulunduğunuz yerde lütfen yanınızda taşıyın. Çanta demişken, çanta ve cüzdanlarınızıda her gün lütfen silin.

  Kağıt paralara dikkat edin, üzerinde virüslerin yaşam sürelerinin uzun olduğu tespit edildi. Bu yüzden kredi kartı kullanmaya çalışın ve kredi kartınızı hergün silin.

  Tüm bunların yanında profesyonel olarak yaşam alanlarınızın temizlenmesi hayati önem taşıyor. Bunlar başlıca halılar, koltuklar, yataklar ve battaniyeler. Profesyonel servisler tüm bu eşyalarınızı %99,9 oranında hijyenik olarak temizleyebilirler.

  Burada dikkat edilmesi gereken husus, çağırdığınız servisin gerçek bir profesyonel olduğundan emin olmanızdır. Merdiven altı firmalardan uzak durmanız sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

  Tekoğlu halı yıkama’da tüm hizmetlerimiz Avrupa’nın 1 numaralı endüstriyel deterjanları olan ERA111 kullanılmaktadır. Tüm temizlik uygulamalarımız kişiye özel olarak yapılmakta, eşyalarınız başkalarının eşyaları ile kesinlikle temas etmeden, her aşamada temiz ve taze su ile yıkanmaktadır.

  Servisimiz sağlığınız için tüm tedbirleri almıştır ve uygulamalarımızın tamamı güvenlidir. Korona Virüse Karşı Ev Temizliği hizmetlerimizi son derece titiz bir çalışma ile yürütmekteyiz.

  Her uygulama sonrasında tüm ekipmanlarımız dezenfekte edilmekte, teknisyenlerimiz koruyucu ekipmanlar kullanmaktadır.

  Whatsapp Destek Hattı
  WhatsApp

  İletişime geçmek için hemen tıklayınız