Yün Halı Nasıl Temizlenir?


Tekoğlu Halı Yıkama

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Yün halı nasıl temizlenir? Aşağıdakiler, Tekoğlu halı yıkama temizlik uzmanlarının tavsiyelerine dayanmaktadır, ancak bir şey yapmadan önce herhangi bir lekenin kabasının alındığından veya sıvı dökülmesinin kağıt havlu vb. bir malzeme ile emildiğinden emin olun..

Unutmayın! -asla ıslak halıyı ovalamayın. Ve ne yaparsanız yapın uygulamadan önce halınızın görünmeyen bir kenarında önceden test yapın.

Evdeki yün halılar birkaç farklı duyuya hitap eder; canlı renkleri ve eşsiz desenleri, herhangi bir alanın görünümünü iyileştirirken, yumuşak lifleri, çıplak ayakların altında konfor ve sıcaklık sağlar.

Bununla birlikte, yün halıların en çekici özelliği, düzgün bir şekilde temizlenmeleri ve bakımlarının yapılması şartıyla, dayanıklı olabilir. Yün halı nasıl temizlenir? sorusunun temel mantığıda düzenli bakımdır.

Derinlemesine bir temizliği herzaman profesyonellere bırakmak muhtemelen en akıllıca seçimdir.

Yün halı nasıl temizlenir? Sorusuna cevap olacak ipuçlarını uygulayarak en sevdiğiniz yün halılarınızı ömür boyu kullanabilirsiniz.

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Malzeme ve Araçlar

1. Vakum (Elektrik Süpürgesi)

2. Çırpıcı

3. Çamaşır Deterjanı

4. Kovalar

5. Büyük Sünger

6. Havlu

Adım 1 – Yün Halınızı İpe Asın

Yün halı nasıl temizlenir? ilk adım: Yün lifleri, aslında çok fazla kiri tutabilecek üst üste bindirmelere ve oluklara sahiptir. Halılarınızı gerçekten temiz hale getirmenin en iyi ilk adımı, halınızı veranda veya balkonda bir ipe asın ve normal vuruş darbeleri ile hafifçe tozunu alın. Tüm kirler gevşeyene kadar halıyı dövün, ne kadar toz çıktığına şaşırabilirsiniz. Ayrıca stres atmak içinde harika bir yol!


Adım 2 – Yün Halınızı Vakumlayın

Ardından, yün halıyı içeri alın, ön ve arka kısmını iyice vakumlayın, her iki tarftada dipte kalan toz kalıntılarını almak için sırasıyla çevirerek en az 3 kez süpürün. Yün halılarınızdan toz birikintilerini temizlemek için düzenli süpürme çok önemlidir, bu nedenle bu klasik ev işini derin temizlik uygulamasında da yapmayı unutmayın.


Adım 3 – Temizlik Solüsyonu Hazırlayın

Bir kova soğuk suya bir kap dolusu Çamaşır Deterjanı veya halı şampuanı dökün. Başka bir kovayı sade soğuk suyla doldurun. Çalışmaya başlamadan önce, küçük bir bez ile halınızın görünmeyen bir kısmında test edin. (Renk atması gibi bir durum olursa işlemi iptal ederek profesyonel destek alın.) Renkler akmazsa devam edin.


Adım 4 – Yün Halıyı Bölümlere Ayırarak Temizleyin

Bir köşeden başlayarak, temizleme solüsyonunuzu halının 2×2’lik bir kısmında hafifçe silerek tüylerin akış yönünde uygulayın. Dikkat edin! Halıyı hafifçe nemlendirmek istiyoruz, ıslatmak istemiyoruz, ıslanmasına müsaade etmeyin. Halıların çok fazla kir tutmasını sağlayan aynı yün lifleri de çok fazla su tutmasına izin verir. Islak yün halıyı işlemek için aşırı ağırlık yapacak ve kuruması çok uzun sürecektir. Buda rengin bozulmasına neden olabilir.


Adım 5 – Durulayın

Yün halı nasıl temizlenir? Makalemizde 5 adım; Temizleyicinizi bir süngerle uyguladıktan sonra, ikinci bir temiz süngeri sade su kovasına batırın ve halıyı ıslatmamaya dikkat ederek durulamaya başlayın. Bölgeyi kuru, emici banyo havluları ile tamponlayarak uygulamaya devam edin – muhtemelen bunlara ihtiyacınız olacaktır. İlk alanı bitirdiğinizde, tüm halıyı temizleyene kadar küçük bölümlerde halının üzerinde çalışmaya devam edin.


Adım 6 – Yün Halıyı Kurutun

Yeniden kullanmaya başlamadan önce yün halınızın iyice kurumasını bekleyin. İç mekanda kurutuyorsanız, pencereleri açın ve işlemi hızlandırmak için oda da bir fan çalıştırın. Alternatif olarak, yün halınızı dışarı çıkarın ve güneşte kurumaya bırakmak için tekrar çamaşır ipine asın.


Yün halılarınızın düzenli bakımlarını yaparsanız herzaman yüzünüzü güldürürler. Uzun ömürlü olan bir halı türüdür ve rutin bakımı kolaydır. Bu şekilde düzenli bakımı ile bir yün halı nesiller boyu kullanılabilir ve belkide bir aile yadigarı bile olabilirler.

Dağınık bir leke kazası varsa ve bir lekeyi temizlemeniz gerekiyorsa, aşağıdaki temel yöntemleri uygulayın.

 • Lekeyi veya dökülmeyi ovalamayın! Bu sadece lekeyi halının içine nüfuz ettirir ve liflerin tüylenmesine neden olur.
 • Leke yün halıya nüfuz etmeden önce hızlıca bir kağıt havlu ile tamponlama yapın.
 • Çamaşır suyu gibi alkalin deterjanlar kullanmayın! Çünkü, pH’larını sabit tutmak için bu çözeltilere eklenen tamponlar yün halılarda renklerin dağılmasına neden olabilir.
 • Her zaman uygulamadan önce küçük bir alanda test yapın!
 • Yün halı nasıl temizlenir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Tüm bu uygulamaları doğru biçimde uygularsanız halılarınızı ömür boyu kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, her zaman uygulama öncesi test yapmanız gerektiğidir, çünkü bu anlatımlar genel anlatımlardır ve her halının bir üretici yöntemi bulunmaktadır. Buda temizlik yöntemlerinde değişkenliklerin olduğu anlamına gelir.

  İsterseniz tüm bu işlemleri profesyonel olarak Tekoğlu Halı Yıkama’da yaptırabilirsiniz. Halılarınız işletmemizde kişiye özel olarak yıkanmaktadır. %100 hijyen garantili, güvenli halı yıkama Tekoğlu’de

  Profesyonel bir yün halı yıkama için bugün bizi arayın!

  Whatsapp Destek Hattı
  WhatsApp

  İletişime geçmek için hemen tıklayınız